Vedení bolesti artritidy RA, OA, dna a další

Trendy léčba bolesti

Artritida je obecný termín pro skupinu více než 100 nemocí. Slovo “artritida” znamená “zánět kloubů.” Zánět je jedním z přirozených reakcí těla na nemoc nebo úraz, a zahrnuje otok, bolest a ztuhlost. Zánět, který trvá velmi dlouhou dobu, nebo se vrací, jak při artritidě, může vést k poškození tkáně.

Kosti kloubu jsou pokryty hladkou, houbovitý materiál s názvem chrupavka, která tlumí kosti a umožňuje kloub se pohybovat bez bolesti. Spoj je lemován synovii. podšívka synovii se vytváří kluzkou tekutinu – tzv kloubní tekutina – která vyživuje spoj, který pomáhá snižovat tření uvnitř. Externí ní je silná vláknitá skříň s názvem kloubního pouzdra. Silné pásy tkáně, nazývané vazy, spojují kosti a pomáhají udržovat společnou stabilní. Svaly a šlachy také podporují klouby a umožní vám pohybovat.

S artritidou, což je oblast nebo kolem kloubu se zanítí, způsobuje bolest, ztuhlost a někdy potíže s pohybem. Některé typy artritidy také ovlivnit jiné části těla, jako je kůže a vnitřních orgánů.

Existuje více než 100 různých typů artritidy. Některé z více běžných typů zahrnují

Osteoarthriti; Jedná se o nejběžnější typ artritidy. To nastane, když se chrupavka pokrývající konce kostí se postupně opotřebovává. Bez ochrany chrupavky, kosti začnou třít proti sobě a výsledné tření vede k bolesti a otoky. Artróza se může objevit v každém kloubu, ale nejčastěji postihuje ruce a hmotnost ložiskové klouby, jako jsou kolena, kyčle a plošek kloubů (v páteři). Osteoartritida často vyskytuje jako chrupavka se porouchá, nebo degeneruje, s věkem. Z tohoto důvodu, osteoarthritis se někdy označuje jako degenerativní onemocnění kloubů.

Revmatoidní artritida: RA je dlouhotrvající onemocnění, které mohou mít vliv na klouby v jakékoli části těla, ale nejčastěji se týká rukou, zápěstí a kolena. S revmatoidní artritidou, imunitní systém – obranný systém těla proti nemocem – mylně útok to klouby v těle a způsobí, že kloub obložení bobtnat. Zánět pak se šíří do okolních tkání, a může nakonec způsobit poškození chrupavky a kosti. Ve vážnějších případech, revmatoidní artritida může ovlivnit jiné části těla, jako jsou kůže, očí a nervů.

Gou; Dna je bolestivý stav, který nastane, když je tělo nemůže vyloučit přirozenou látku zvanou kyselina močová. Přebytek kyseliny močové v krvi tvoří jehlicovité krystaly v kloubech, které způsobují výrazný zánět s otokem a silné bolesti. Dna nejčastěji postihuje palci u nohy, kolena a zápěstí klouby.