včelí bodnutí

Včelí bodnutí je obyčejný venkovní obtíž. Ve většině případů, včelí bodnutí jsou jen nepříjemné, a domácí léčba je vše, co je nutné zmírnit bolest včelích žihadel. Ale pokud jste alergičtí na včelí bodnutí nebo dostanete žihadlo několikrát, můžete mít vážnější reakci, která vyžaduje urgentní léčbu.

Můžete si vzít několik kroků, aby se zabránilo včelí žihadla – stejně jako sršeň a vosí bodnutí – a zjistit, jak s nimi zacházet, pokud se dostanete žihadlo.

mírná reakce

Včelí bodnutí mohou produkovat různé reakce, od dočasné bolesti a nepohodlí pro těžké alergické reakce. Mající jeden typ reakce neznamená, že budete mít vždy stejná reakce pokaždé, když jste žihadlo.

Mírné reakce

Většinu času, příznaky včelí bodnutí jsou menší a obsahují

Závažné alergické reakce

U většiny lidí, otok a bolest odezní během několika hodin.

Několik včelí bodnutí

Někteří lidé, kteří si otřesen včela nebo jiný hmyz mít trochu silnější reakce, s příznaky a symptomy, jako je

Umírněné reakce jsou obvykle odezní pět až deset dní. S pomalou reakci, neznamená, že budete mít závažnou alergickou reakci při příštím jste žihadlo. Ale někteří lidé rozvíjet podobné středně těžkých reakcí pokaždé, když to žihadlo. Pokud k tomu dojde, poraďte se se svým lékařem o léčbě a prevenci, a to zejména v případě, že reakce se stává vážnější pokaždé.

Závažné alergické reakce (anafylaxe) na včelí bodnutí je potenciálně život ohrožující a vyžaduje urgentní léčbu. Malé procento lidí, kteří jsou otřesen včela nebo jiný hmyz rychle rozvíjet anafylaxe. Známky a příznaky anafylaxe zahrnují

Lidé, kteří mají závažné alergické reakce na včelí bodnutí mají 30 až 60 procent pravděpodobnost anafylaktické reakce při příštím oni jsou žihadlo. Promluvte si se svým lékařem nebo alergie specialista o preventivní opatření, jako je imunoterapie, aby se zabránilo podobnou reakci v případě, že jste si znovu žihadlo.

Obecně platí, že hmyz jako jsou včely a vosy nejsou agresivní a jen bodnutí v sebeobraně. Ve většině případů to má za následek jeden nebo možná několik bodnutí. Nicméně, v některých případech člověk naruší úl nebo roj včel a získat více žihadla. Některé druhy včel – například afrikanizovanými včel – častěji než jiné včely rojí, štípání ve skupině.

Pokud se dostanete žihadlo více než tucet časy, hromadění jedu může vyvolat toxickou reakci a aby se cítíte úplně špatně. Známky a příznaky zahrnují

Více bodnutí může být lékařská pohotovost u dětí, starších lidí a lidí, kteří mají srdeční nebo dýchací problémy.

Ve většině případů, včelí bodnutí nevyžadují návštěvu svého lékaře. Ve více-závažnějších případech, budete potřebovat okamžitou péči.

Včelí žihadlo jed obsahuje proteiny, které mají vliv na kožní buňky a imunitní systém, což způsobuje bolest a otok v okolí oblasti bodnutí. U lidí s alergií na včelí bodnutí, včelí jed může vyvolat vážnější reakci imunitního systému.

Vy jste vystaveni zvýšenému riziku včelích žihadel, pokud

Jsi větší pravděpodobnost, že mají alergickou reakci na včelí bodnutí, pokud jste měl alergickou reakci na včelí bodnutí v minulosti, i když to bylo malé.

Dospělí mají tendenci mít více-závažné reakce než děti dělají a je větší pravděpodobnost, že zemřou na anafylaxe, než jsou děti.

Kdy navštívit lékaře

Léčba mírných reakcí

Léčba mírných reakcích

Nouzové léčba alergických reakcí

adrenalin autoinjektor

výstřely alergie

Včel a jiné hmyzí bodnutí jsou častou příčinou anafylaxe. Pokud jste měli závažnou reakci na včelí bodnutí, ale nesnažila neodkladnou léčbu, poraďte se s lékařem. On nebo ona vás může odkázat na alergie specialista (alergolog), který může určit, zda jste alergičtí na včelí nebo jiného jed hmyzu a může vám pomoci najít způsoby, aby se zabránilo budoucí alergické reakce.

Váš lékař nebo alergolog bude dělat důkladné fyzikální vyšetření a budou chtít vědět

Některé otázky budete chtít zeptejte se svého lékaře patří

Neváhejte klást další otázky, stejně.

Pokud jste měli reakce na včelí bodnutí, který naznačuje, že byste mohla být alergický na včelí jed, lékař může navrhnout jednu nebo obě z následujících testů

Alergie kožní testy a krevní testy alergie jsou často používány společně k diagnostice alergie hmyz. Lékař může také chtít otestovat alergií na barbituráty, sršně a vosy – což může způsobit alergické reakce podobné těm včelí bodnutí.

U běžných včelích žihadel, které nezpůsobují alergickou reakci, domácí léčba je dost. Více žihadla nebo alergické reakce, na druhé straně, může být lékařské pomoci, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Pálit, včela popíchnutí ostnatý žihadlo do kůže. Vyjmutí žihadlo a jeho připojené jed váček hned bude mít větší jed od propuštění.

Následující kroky mohou pomoci zmírnit otok a svědění často spojován s velkými lokálních reakcí

Během anafylaktický útoku, nouzový lékařský tým může provádět kardiopulmonální resuscitaci (KPR), pokud jste přestal dýchat, nebo vaše srdce přestane bít. Ty mohou být uvedené léky včetně

Pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, lékař pravděpodobně předepíše nouzové adrenalin autoinjektoru (EpiPen, Twinject). Budete muset mít s sebou za všech okolností. Autoinjektor je kombinovaný injekční stříkačku a jehlu pod omítku, která vstřikuje jednu dávku léku, když přitlačí stehna. Vždy se ujistěte, nahradit adrenalin před vypršením jeho platnosti.

Ujistěte se, že víte, jak používat autoinjektoru. Také se ujistěte, že lidé nejblíže k vám vědět, jak podávat lék – pokud jsou s vámi v anafylaktickému nouze, mohou zachránit život. Lékařský personál zavolal reagovat na závažné anafylaktické reakce také vám může dát injekci adrenalinu nebo jiné léky.

Vezměme si na sobě výstrahy náramek, který identifikuje váš alergie na včelí nebo jiné hmyzí bodnutí.

Včel a jiné hmyzí bodnutí jsou častou příčinou anafylaxe. Pokud jste měli vážné reakce na včelí bodnutí, lékař pravděpodobně vás odkázat na alergologa pro testování alergií a zvážení alergie snímků (imunoterapie). Tyto záběry, obecně pravidelně dostávali po dobu několika let, může snížit nebo eliminovat alergické reakce na včelí jed.

Ačkoli to nebyla testována výzkumných studií, společné domácí lék zahrnuje otisk mokrého aspirin tabletu na oblast bodnutí.

Strategie prevence vám pomůže minimalizovat svou šanci na získání žihadlo včel.

Minimalizovat vystavení

Vědět, co dělat, když jste vystaveni včely

navštivte svého lékaře