Transplantace autologní kmenových buněk

Většina kmenové buňky jsou v kostní dřeni. Máte také někteří v krvi, která cirkulovat z kostní dřeně. Kmenových buněk kostní dřeně proměnit červených krvinek, bílých krvinek nebo krevních destiček na pomoc vaše tělo zůstat zdravý. Pokud je váš kostní dřeně napadena nemocí, jako je mnohočetný myelom, už nemůže nic dělat normální krevní buňky. Při transplantaci kmenových buněk, zdravé kmenové buňky jsou umístěny v těle přes IV pomoci vaší kostní dřeně začít pracovat správně.

transplantace kmenových buněk se používají k

Jiná použití pro kmenové buňky jsou studovány, jako například při léčbě diabetu, Parkinsonovy nemoci, srpkovitou anémií, a thalassemia.

Lékař zváží vaše celkové zdraví a váš věk. Lidé, kteří jsou dobří kandidáti jsou obvykle mladší než 70 let, nemají jiné onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovky, a mají normální ledviny a játra. Lékař bude také zvážit, jak moc jsou vaše nemoc rozrostla a jak agresivní vaše rakovina. Lidé s agresivní rakoviny, která se rozšířila do mnoha oblastí těla, nejsou obvykle považovány za dobré kandidáty. Lékař může také zvážit, zda máte rakovinu, který se vrátil, jako je například došlo k relapsu nehodgkinským lymfomem.

Autologní transplantace kmenových buněk se provádí pomocí periferní krve transplantace kmenových buněk (PBSCT). S PBSCT, kmenové buňky jsou získány z krve. Růstový faktor G-CSF mohou být použity pro stimulaci růstu nových kmenových buněk tak, aby se přelít do krve. G-CSF je protein, který je produkován přirozeně v lidském těle. Krev je odebrána ze žíly a prošel strojem, který odděluje kmenové buňky. Přístroj vrátí zbývající krev jehlou v ruce osoby nebo prostřednictvím centrálního žilního katetru. Tento způsob sběru kmenových buněk se nazývá aferézy.

U dospělých, většina autologní transplantace použití kmenových buněk z krve. U dítěte, rozhodnutí, zda použít buňky z kostní dřeně nebo krve závisí na velikosti dítěte.

Léčení chorob, které poškodí nebo zničí kostní dřeň. Takové choroby zahrnují Non-Hodgkinův lymfom a Hodgkinova lymfomu, leukémie, mnohočetný myelom, a aplastická anemie; Obnovení kostní dřeně, která byla poškozena o celkové tělesné záření a vysokých dávkách chemoterapie použité pro léčbu rakoviny.

Předtím, než budete mít chemoterapii a ozařování, které jste krev odebírat a ukládat (převýšený) na později. Pak máte chemoterapii a radiační zničit nemocné buňky v kostní dřeni a zbytek vašeho těla. To zbaví rakovinných buněk v kostní dřeni. Později, když se dostanete uložené krvinky zpět, tyto nové kmenové buňky budou moci převzít úlohu tvorby nových krevních buněk.

Centrální žilní katétr je vložena do hrudníku. Kmenové buňky cestují z krevního vaku katétrem do krve a kostní dřeně, kde se začne produkovat nové buňky v 1 až 3 týdny. Během této doby

Někteří lidé jsou schopni přijímat část nebo dokonce všechny své léčby v ambulanci. I když budete muset být v nemocnici, nebudete obvykle muset zůstat déle než 3 týdny.

Ty mohou být v izolaci a vzhledem k tomu antibiotika k prevenci nebo k léčbě infekce. Ničí své buňky kostní dřeně s chemoterapií opustí vaše tělo nedokáže bojovat s infekcí; Váš krevní budou testovány často kontrolovat hladinu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček v těle; Možná budete muset přijímat několik transfuze krvinek a krevních destiček, dokud vaše tělo začne produkovat jeho vlastní; Možná budete potřebovat více antibiotik nebo jiných léků, pokud máte nějakou infekci.

Těžká, často život ohrožující infekce se může vyvinout po transplantaci kmenových buněk. Budete muset brát antibiotika po dobu několika měsíců, aby se zabránilo infekci.

Váš imunitní systém může trvat jeden až dva roky nebo déle zotavit po transplantaci. Aspirace kostní dřeně nebo biopsie se používá ke kontrole kostní dřeň. Budete muset mít mnoho očkování aktualizovány. Poraďte se se svým lékařem, aby zjistili, které očkování budete potřebovat.

Autologní transplantace kmenových buněk se používá

Úspěch transplantace závisí na typu a stádiu onemocnění a svého věku a celkovém zdravotním stavu.

Původní Nemoc může vrátit po transplantaci. Dojde-li k recidivě po autologní transplantaci, chemoterapie nebo jiné způsoby léčby mohou být použity.

Po vysokých dávkách chemoterapie pro zabíjení rakovinné buňky. Chemoterapie také ničí kostní dřeň. Transplantace kmenových buněk dává vám zpět své normální kostní dřeň; K léčbě chorob, které poškozují kostní dřeň, jako je mnohočetný myelom; Experimentálně (a zřídka) pro léčbu solidních nádorů, jako je rakovina prsu nebo rakovina varlat. Je také používán k léčbě nádorů, které se vyvíjejí z buněk produkujících vejce nebo spermie (tumory zárodečných buněk), jako je například dysgerminomas a teratomů; Experimentálně pro genovou terapii a při léčbě jiných chorob, jako je diabetes.

Časné komplikace se obvykle vyskytují během 5 až 10 dní a zahrnují

Další možné komplikace patří

Použití vlastních kmenových buněk v transplantaci je bezpečnější než použití někoho jiného, ​​protože vaše tělo nebude odmítat své vlastní kmenové buňky. Ale kmenové buňky z vlastní kostní dřeně nebo krve může stále obsahovat některé rakovinné buňky. Takže kmenové buňky mohou být zpracována tak, aby se zbavili všech rakovinných buněk před opětovným uvedením do svého těla.

Ne každá nemocnice je schopen provádět transplantace. Možná budete muset cestovat do nemocnice, která má speciální vybavení a speciálně vyškolených lékařů a zdravotních sester.

Vyplňte formulář s informacemi o zvláštní zacházení (PDF) (Co je PDF dokument?), Které vám pomohou pochopit tuto léčbu.

Anne C. Poinier, MD – Vnitřní Medicin; Douglas A. Stewart, MD – Medical Oncology

14.listopadu 2014

Nevolnost a zvracení; Průjem; Ústech boláky; Ztráta vlasů; Krvácení z důvodu závažné snížení počtu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček; Infekce, jako je zápal plic, pásový opar nebo herpes simplex.

Deprese; Neplodnost; Šedý zákal; Ledvin, plic a srdeční komplikace; Recidiva rakovinu; Jiné typy rakoviny později v životě.