genetický čárový kód identifikuje zeměpisný původ malarických parazitů

Nový nástroj může zlepšit dohled nad nemocemi

Pozadí

Vědci vyvinuli genetický čárový kód, který přesně identifikuje zeměpisný původ způsobujícího malárii parazitů. Čárový kód by se případně mohly být použity k identifikaci zdroje propuknutí malárie a sledovat šíření nákazy. Studie, která zdůrazňuje význam provádění studií polí v malárie-endemických oblastech, se objeví v 13.června 2014, on-line v časopise Nature Communications.

Malárie je způsobena Plasmodium parazitů, a P. falciparum je nejsmrtelnější. Podle nejnovějších odhadů Světové zdravotnické organizace bylo více než 200 milionů případů malárie v roce 2012. Zatímco malárie úmrtnost klesla o více než 40 procent od roku 2000, odolnost vůči artemisininu na bázi antimalarik je standardní léčba pro nemoc, má se objevil v pěti zemích-Kambodža, Laos, Myanmar, Thajsko a Vietnam-bez alternativními antimalarik k dispozici.

Výsledky studie

theernment podporuje výzkum ve více než 100 zemích světa. Rick Fairhurst, M. D., Ph.D., spolu se svým týmem z laboratoře theernment je malárie a Vector Research provedl terénní studie v Mali a Kambodži již několik let, poskytující léčbu pro pacienty s malárií a získání vzorků z malárie-endemických oblastech. Tyto studie jsou nezbytné pro sledování veřejného zdraví, jako je sledování rezistenci vůči lékům a za poskytnutí cenných terénních vzorků a klinická data pro vědeckou komunitu.

Význam

Mezinárodní tým vědců vedený Londýnské školy hygieny a tropické medicíny vyvinul metodu pro identifikaci geografického původu P. falciparum parazitů pomocí genetické informace jako “čárový kód”. Výzkumníci získané genetické údaje z parazitů izolovaných z 14 zemí v 5 regionech světa a západní Afrikou, východní Africe, jihovýchodní Asii, Oceánii (tichomořské ostrovy u Austrálie) a Jižní Ameriky a včetně údajů dodaných terénní studie Dr. Fairhurst je.

Dříve, výzkumníci pokusili identifikovat malárie čárového kódu s použitím genů nalezené v jádru cizorodých buněk, ale byly méně úspěšné. V této studii výzkumníci se zaměřil na geny, které se nacházejí vně jádra, ve dvou buněčných struktur nazývaných mitochondrie a apikoplast. Na základě analýzy těchto genů, vědci zjistili 23 klíčových oblastí, které by mohly spolehlivě předpovědět zeměpisného původu parazit.

Další kroky

Tato studie je první, která určit přesný čárový kód pro určení zeměpisného původu P. falciparum parazitů. Tento nástroj sledování může být použit v boji proti ohnisek a sledování šíření parazitů, včetně těch, odolné proti drogám.

Kromě toho, tato studie je první, která komplexně analýze genetické informace z mitochondrií a apikoplast malarických parazitů. Tyto struktury jsou atraktivní pro výzkumné pracovníky, protože jsou nezbytné pro přežití parazitů malárie, ale nebyl nalezen v lidských buňkách, které poskytují cíl léčby parazita specifické.

Odkaz

Výzkumníci se uchází podobné techniky k identifikaci čárového kódu pro jiné malarických parazitů, jako je například P. vivax a P. knowlesi. Například, P. vivax je velkým problémem v Kambodži, kde multirezistentní malárie se objevil. Kontinuální terénních studií jsou nezbytná k zajištění vzorků v reálném čase, jak se mění paraziti.

Vědci také zájem o zkoumání parazitů data získaná z malárie endemická oblastech, které nejsou posuzovaných v této studii, jako je Indie, Karibiku a Střední Ameriky. Nicméně, odpovídající vzorky z těchto oblastí nejsou dosud k dispozici.

Preston MD, Campino S, Assefa SA, Echeverry DF, Ocholla H, Amambua-Ngwa A, Stewart LB, Conway DJ, Borrmann S, P Michon, Zongo I, Oue’draogo J, Djimde AA, Doumbo OK, Nosten F, Pain a, Bousema T, Drakeley CJ, Fairhurst RM, Sutherland CJ, Roper C a Clark TG. Čárový kód z organellar genomu polymorfismy identifikuje zeměpisný původ kmenů Plasmodium falciparum. Nature Communications (2014)

Lab Dr. Fairhurst je