fibromyalgie

fibromyalgie

Tato publikace obsahuje obecné informace o fibromyalgie. To popisuje, co fibromyalgie je, kdo ji dostane, a co ji způsobuje. To také vysvětluje, jak je fibromyalgie diagnostikována a léčena. Na konci je uveden seznam klíčových slov, které vám pomohou pochopit pojmy používané v této publikaci. Máte-li další otázky po přečtení této publikace, možná budete chtít diskutovat o nich s lékařem.

Fibromyalgie syndrom je běžné a chronické onemocnění charakterizované rozšířené bolesti, difúzní něhu, a řady dalších příznaků. Slovo “fibromyalgie” pochází z latinského výrazu pro vazivové tkáně (fibro) a ty řecké pro sval (myo) a bolesti (algia).

I když fibromyalgie je často považována za stav artritidy související, není opravdu forma artritidy (onemocnění kloubů), protože to není způsobit zánět nebo poškození kloubů, svalů nebo jiných tkání. Jako je artritida, nicméně, fibromyalgie může způsobit značné bolesti a únavy, a to může interferovat se schopností člověka k provozování denních aktivitách. Také jako artritida, fibromyalgie je považován za revmatické stav, zdravotní stav, který poškozuje klouby a / nebo měkkých tkání a způsobuje chronické bolesti.

Kromě bolesti a únavy, lidé, kteří mají fibromyalgie může dojít celou řadu dalších příznaků, včetně

Jedna osoba může mít dva nebo více souběžnými chronické bolesti. Tyto podmínky mohou zahrnovat chronický únavový syndrom, endometrióza, fibromyalgie, zánětlivé onemocnění střev, intersticiální cystitida, čelistního kloubu dysfunkci, a vulvodynie. Není známo, zda tyto poruchy sdílejí společnou příčinu.

Vědci odhadují, že fibromyalgie postihuje 5 milionů Američanů věku 18 let nebo starší. 1 Z neznámých důvodů, mezi 80 a 90 procent z těch, s diagnózou fibromyalgie jsou ženy; však také může být ovlivněna muže i děti. Většina lidí jsou diagnostikovány během středního věku, i když příznaky často stávají přítomen v mladším věku.

1 Lawrence RC, Felson DT, Helmick CG, Arnold LM, Choi H, Deyo RA, Gabriel S, R Hirsch, Hochberg MC, Hunder GG, Jordan JM, Katz JN, Kremers HM, Wolfe F; Národní Artritida dat Workgroup. Odhady prevalence artritidy a jiných revmatických podmínek ve Spojených státech. Část II. Arthritis Rheum. 2008 Jan; 58 (1): 26-35.

Lidé s některými revmatických onemocnění, jako je revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes (běžně nazývané lupus), nebo ankylozující spondylitidy (spinální artritida) může být větší pravděpodobnost, že fibromyalgie, také.

Některé studie ukazují, že ženy, které mají člena rodiny s fibromyalgie je větší pravděpodobnost, že se fibromyalgie, ale přesný důvod pro to, zda je dědičnost, sdílené faktory životního prostředí, nebo obojí, není znám. Vědci se snaží zjistit, zda změny v určitých genů způsobit, že někteří lidé jsou citlivější na podněty, které vedou k bolestivých syndromů. (Viz “Co probíhá výzkum na fibromyalgie?”)

Příčiny fibromyalgie jsou neznámé, ale pravděpodobně existuje celá řada faktorů. Mnoho lidí spojuje vývoj fibromyalgie s tělesně či emočně stresující a traumatické události, jako například automobilové nehodě. Některé připojit jej k opakujícím se zraněním. Jiní připojit jej k nemoci. Pro ostatní se zdá, že fibromyalgie nastat spontánně.

Mnozí badatelé zkoumají jiné příčiny, včetně problémů s tím, jak centrální nervový systém (mozek a míchu) zpracovává bolest.

Někteří vědci spekulují, že člověku jeho geny mohou upravit způsob jeho nebo její tělo zpracovává bolestivé podněty. Podle této teorie, lidé s fibromyalgie mohou mít gen nebo geny, které způsobují, aby silně reagovat na podněty, že většina lidí by se vnímat jako bolestivé. Tam již bylo několik genů identifikovaných, které se vyskytují častěji u pacientů s fibromyalgie a NIAMS podporované vědci jsou v současné době při pohledu na jiné možnosti.

Výzkum ukazuje, že lidé s fibromyalgie obvykle vidět mnoho doktorů před obdržením diagnózu. Jedním z důvodů může být to, že bolesti a únava, hlavní příznaky fibromyalgie, překrývají s těmi z mnoha dalších podmínek. Proto lékaři často musí vyloučit jiné možné příčiny těchto příznaků před provedením diagnózu fibromyalgie. Dalším důvodem je, že v současné době žádné diagnostické laboratorní testy pro fibromyalgie; Standardní laboratorní testy nedokážou odhalit fyziologický důvod k bolesti. Protože neexistuje žádný všeobecně přijímaný, objektivní test pro fibromyalgie, někteří lékaři bohužel dojít k závěru pacienta bolest není skutečná, nebo mohou pacientům říkat, existuje jen málo se dá dělat.

Lékař obeznámeni s fibromyalgií, však může stanovit diagnózu na základě kritérií stanovených American College of Rheumatology (ACR): historií rozšířené bolestí trvající déle než 3 měsíce, a další obecné fyzické symptomy, včetně únavy, probuzení unrefreshed, a kognitivní (paměť nebo myšlenka) problémy. V určení diagnózy, lékař vzít v úvahu počet oblastí po celém těle, v němž je pacient měl bolesti v minulém týdnu.

Fibromyalgie může být obtížné léčit. Ne všichni lékaři jsou seznámeni s fibromyalgií a jeho léčbě, takže je důležité najít lékaře, který má. Mnoho rodinní lékaři, všeobecné internisty nebo revmatologové (lékaři, kteří se specializují na artritidy a dalších podmínek, které ovlivňují kloubů nebo měkkých tkání) lze léčit fibromyalgie.

Léčba fibromyalgie často vyžaduje týmový přístup, se svým lékařem, fyzioterapeutem, případně dalších zdravotníků, a co je nejdůležitější, sám, to vše hraje aktivní roli. To může být obtížné sestavit tento tým a můžete se snaží najít ty správné odborníky, aby vás léčit. Pokud tak učiníte, nicméně, kombinovaný odbornost těchto různých odborníků vám pomůže zlepšit kvalitu vašeho života.

Můžete najít několik členů lékařského týmu budete potřebovat na klinice. Existují bolest kliniky, které se specializují na bolesti a revmatologie klinik, které se specializují na artritidy a dalších revmatických onemocnění, včetně fibromyalgie.

Pouze tři léky, duloxetin, milnacipran, a pregabalin jsou schváleny US Food and Drug Administration () pro léčení fibromyalgie. 2 Duloxetin byl původně vyvinut pro a se stále používá k léčbě deprese. Milnacipran je podobný lék užívaný k léčbě deprese, ale je schválen pouze pro fibromyalgie. Pregaballin je lék vyvinutý pro léčbu neuropatické bolesti (chronická bolest způsobenou poškozením nervového systému).

Lékaři také léčit fibromyalgie s řadou dalších léků vyvinuto a schváleno pro jiné účely.

2 Všechny léky mohou mít vedlejší účinky. Některé léky a nežádoucí účinky jsou uvedeny v této publikaci. Některé nežádoucí účinky mohou být závažnější než ostatní. Měli byste si přečíst příbalovou informaci, která je součástí léku a zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče či lékárníka, pokud máte jakékoliv dotazy týkající se možných nežádoucích účinků.

Analgetika jsou léky proti bolesti. Pohybují se od over-the-counter produkty na předpis léků. Pro podmnožiny lidí s fibromyalgie, narkotické léky jsou předepsány pro silné bolesti svalů. Nicméně, není tam žádný pevný důkaz o tom, že pro většinu lidí narkotika skutečně pracují pro léčbu chronické bolesti fibromyalgie, a většina lékařů je prosím předepisovat pro dlouhodobé užívání, protože hrozí nebezpečí, že osoba, která se jim stane fyzicky nebo psychicky závislý na ně.

Jak jejich název napovídá, nesteroidní protizánětlivé léky, včetně aspirinu, ibuprofenu a naproxenu sodný, se používají k léčbě zánětu. 3 I když zánět není příznakem fibromyalgie, NSAID i úlevě od bolesti. Tyto léky pracují tím, že zabrání látky v těle zvané prostaglandiny, které hrají roli v bolesti a zánětu. Tyto léky, z nichž některé jsou dostupné bez lékařského předpisu, může pomoci zmírnit bolest svalů fibromyalgie. Mohou také zmírnit menstruační křeče a bolesti hlavy často spojené s fibromyalgie.

3 Upozornění: Vedlejší účinky NSAID zahrnují žaludeční potíže; kožní vyrážky; vysoký krevní tlak; zadržování tekutin; a jater, ledvin a problémy se srdcem. Čím déle člověk používá NSAID, tím je pravděpodobnější, on nebo ona má mít vedlejší účinky, a to od mírné až závažné. Mnoho jiných léků nelze považovat, pokud je pacient léčen NSAID, protože nesteroidní antirevmatika změnit způsob, jakým tělo využívá nebo odstraňuje tyto jiné léky. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče či lékárníkem dříve, než začnete NSAID. NSA by měly být použity jen na nejnižší možnou po co nejkratší dobu potřebnou dávku.

Government (theernment) klinický výzkum Trials a vy byl navržen tak, aby pomohl lidem dozvědět se více o klinických studiích, proč se děje, a jak se zúčastnit. Návštěvníci webových stránkách naleznete informace o základech účasti v klinické studii, první ruky příběhy ze skutečných klinických studií dobrovolníků, vysvětlení z výzkumníků, a odkazy na tom, jak hledat na zkušební nebo zapsat do výzkumu porovnávání programu .; ClinicalTrials nabízí up-to-aktuální informace pro lokalizaci federálně i soukromě podporované klinických zkoušek pro širokou škálu onemocnění a stavů .; theernment Reporter je elektronický nástroj, který umožňuje uživatelům vyhledávat úložiště obou intramurálních a extramurálních výzkumných projektů theernment financované z posledních 25 let a přístupových publikací (od roku 1985) a patenty vyplývajících z finančních prostředků theernment .; PubMed je bezplatná služba Spojených států amerických National Library of Medicine, která umožňuje vyhledávání miliony časopiseckých citací a abstraktů v oblasti lékařství, ošetřovatelství, stomatologie, veterinární medicíny, systému zdravotní péče, a preklinických věd.

Mnoho lidí s fibromyalgie také hlásí různou mírou úspěšnosti se doplňkových a alternativních terapií, včetně masáže, pohybová terapie (jako Pilates a metody Feldenkrais), chiropraxe léčby, akupunktura, a různých bylin a potravinových doplňků pro různé příznaky fibromyalgie. (Pro více informací o doplňkových a alternativních terapií, obraťte se na Národní centrum pro doplňkové a alternativní medicíny. Viz: “Kde mohou lidé najít více informací o fibromyalgie?”)

Ačkoli některé z těchto doplňků jsou studovány pro fibromyalgie, existuje jen málo, pokud vůbec, vědecký důkaz přesto, že pomáhají. neupravuje prodej potravinových doplňků, takže informace o vedlejší účinky, vhodné dávky a množství účinných látek pro přípravu nemusí být dobře známé. Pokud používáte nebo byste chtěli zkusit doplňkové nebo alternativní terapie, měli byste nejprve promluvit se svým lékařem, který může vědět více o účinnosti léčby, stejně jako to, zda je bezpečné vyzkoušet v kombinaci se svými léky.

Fibromyalgie je chronické onemocnění, což znamená, že trvá dlouhou dobu potřebnou možná na celý život. Nicméně, to může být uklidňující vědět, že fibromyalgie není progresivní onemocnění. Nikdy není fatální, a to nezpůsobí poškození kloubů, svalů nebo vnitřních orgánů. V mnoha lidí, stav se zlepší v průběhu času.

Kromě toho, že lék předepsal lékař, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, aby se minimalizoval dopad fibromyalgie na váš život. Tyto zahrnují

Provádění změn při práci. Většina lidí s fibromyalgie pokračovat v práci, ale možná budou muset provést velké změny, aby tak učinily. Například někteří lidé snížit počet odpracovaných hodin, přejít na méně náročnou práci, nebo přizpůsobit aktuální úlohy. Pokud budete čelit překážkám v práci, jako nepohodlné židli, která ponechává vaše záda bolí nebo potíže zvedání těžkých krabic nebo soubory, váš zaměstnavatel může provést úpravy, které vám umožní udržet svou práci. Z povolání terapeut vám může pomoci vytvořit pohodlnější pracovní stanice nebo najít účinnější a méně bolestivé způsoby, jak zvednout.

Národní institut artritidy a pohybového systému a kožních nemocí (NIAMS) sponzoruje výzkum, který zlepší porozumění vědců z konkrétních problémů, které způsobují nebo doprovázejí fibromyalgie, na oplátku jim pomáhá rozvíjet lepší způsoby, jak diagnostikovat, léčit a předcházet tento syndrom.

Výzkum fibromyalgie podporován NIAMS pokrývá široké spektrum, od základního laboratorního výzkumu na studium léků a zásahů určených na podporu chování, které snižují bolest a změnit chování, které zhorší nebo udržovat bolest.

Následují popisy některých slibného výzkumu v současné době prováděny

Pochopení bolest. Výzkum naznačuje, že fibromyalgie je způsobeno problém v tom, jak se tělo zpracovává bolest, či přesněji přecitlivělostí na podněty, které normálně nejsou bolestivé. Proto severalernment (theernment) -supported výzkumníci se zaměřují na způsoby, jak se tělo zpracovává bolest lépe pochopit, proč lidé s fibromyalgií mají zvýšenou citlivost bolesti. Tyto studie zahrnují

Zlepšení symptomů. Lepší porozumění fibromyalgie a mechanismy zapojené do chronické bolesti je umožnit vědcům najít efektivní léčby pro něj. Některé z nejslibnějších směry výzkumu v této oblasti zahrnují pokračování

Zvyšování cvičení. I když fibromyalgie je často spojena s únavou, který umožňuje vykonávat obtížné, pravidelné cvičení bylo prokázáno, že je jeden z nejvíce prospěšné ošetření onemocnění. Vědci se snaží zjistit, zda zvýšení fyzické aktivity, životní styl (to znamená, že přidáním více cvičení, jako je chůze do schodů místo aby výtahem) v průběhu celého dne vyrábí podobné výhody vykonávat fibromyalgie, zmírnění příznaků, jako je bolest, únavu a něhy. Vědci také zkoumá potenciální mechanismus, který by mohl ovlivnit životní styl fyzické aktivity příznaky. Jiný výzkum podporovaný NIAMS zkoumá účinnost zjednodušené formě Tai Chi na bolesti a dalších opatření, jako je kvalita spánku, únava, úzkost a deprese.

NIAMS podporovaného výzkumu také zkoumá způsoby, jak pomoci lidem udržet užitečné cvičební programy. Protože mnoho lidí s fibromyalgie se tím zvýšil výkon se zvýšenou bolest, lékaři a terapeuti často mají těžké době dostat pacienty držet se svého cvičebního programu. Nový výzkum zkoumá obavy pacientů, které způsobují jim vyhnout cvičení, stejně jako behaviorální léčebné metody ke snížení obav a pomoci jim udržet cvičení.

Zlepšení spánku. Výzkumníci podporované NIAMS zkoumají způsoby, jak zlepšit spánek pro lidi s fibromyalgie, jejichž spánek problémy přetrvávají navzdory léčbě léky. Jeden tým pozoroval, že pacienti fibromyalgie s přetrvávající problémy se spánkem akcii charakteristik s lidmi, kteří mají spánku s poruchami dýchání-skupinu onemocnění, z nichž nejčastější je obstrukční spánková apnoe, vyznačující se tím, zástavy dechu během spánku. Tito výzkumníci studují, zda kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP, terapie spravuje stroj, který zvyšuje tlak vzduchu v hrdle držet to otevřený během spánku), může zmírňovat příznaky fibromyalgie.

Jiné skupiny vědců zkoumají souvislost mezi rušením spánku a chronické bolesti v fibromyalgie a studují, zda behaviorální terapie při nespavosti by mohlo zlepšit příznaky fibromyalgie.

1 AMS kruh; Bethesda, MD 20892-3675; Telefon: 301-495-4484; 877-22-NIAMS (877-226-4267); TTY: 301-565-2966; Fax: 301-718-6366; E-mail: .theernment; niams.theernment

revmatologie

affter

fmnetnews

fmaware

fmpartnership

artritida

Nadledvinky. Dvojice žláz s vnitřní sekrecí se nacházejí na povrchu ledvin. Nadledvinky produkují hormony kůry nadledvinek, jako je kortizol, aldosteron a reprodukčních hormonů.

Analgetikum. Lék nebo léčba, která zmírňuje bolest.

Artritida. Doslovně znamená zánět kloubů, ale je často používán pro označení skupiny více než 100 revmatických onemocnění. Tato onemocnění ovlivňují nejen klouby, ale i jiné pojivové tkáně v těle, včetně významných nosných konstrukcí, jako jsou svaly, šlachy a vazy, jakož i ochranným krytem vnitřních orgánů.

Chronické onemocnění. Nemoc, která trvá dlouhou dobu, často celý život.

Pojivové tkáně. Nosný rámec těla a jeho vnitřních orgánů.

Kortizol. Hormon produkovaný kůry nadledvin, důležité pro normální metabolismus cukrů a pro zdravou reakci na stres.

Fibromyalgie. Chronický syndrom, který zahrnuje historii rozšířené bolestí trvající déle než 3 měsíce a další obecné fyzické příznaky, včetně únavy, probuzení unrefreshed a kognitivní problémy s pamětí (nebo myšlenka).

Vláknitá kapsle. Tvrdá obal šlach a vazů, která obklopuje kloub.

Zánět. Charakteristickým reakce tkáně na zranění nebo nemoci. To je poznamenán čtyřmi příznaky: otok, zarudnutí, teplo a bolest. Zánět není příznakem fibromyalgie.

Spoj. Spojovací kde dvě kosti setkat. Většina spojů se skládají z chrupavky, kloubního prostoru, vláknité kapsle, synoviální a vazy.

Vazů. Kapely cordlike tkáně, které spojují kosti na kost.

Sval. Struktura složený ze svazků specializovaných buněk, které, pokud jsou stimulovány nervové impulsy, smlouvy a pohyb produktů.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Skupina léků, jako je například aspirin a kyselinu acetylsalicylovou jako léky, které se používají ke snížení zánětu, který způsobuje bolesti kloubů, ztuhlost, otoky a.

Hypofýza. Hrášku velikosti žlázy připojené pod hypothalamus na spodině lebeční, který vylučuje řadu hormonů zásadní pro tělesnou funkci. Sekrece hormonů hypofýzy je upravena vyráběných chemikálií v hypotalamu.

Porucha spánku. Porucha ve kterém osoba má potíže dosáhnout klidný osvěžující spánek. Kromě jiných příznaků, lidé s fibromyalgie obvykle mají poruchy spánku.

Šlach. Vláknité šňůry, které se připojují sval ke kosti.

NIAMS vděčně uznává, že pomoc z následujících fyzických osob při přípravě a revize původní verze této publikace: Deborah Áder, Ph.D., dříve s NIAMS / theernment; Karen Amour a Lynne Matallana, Národní asociace fibromyalgie, Anaheim, CA; Michele L. Boutaugh, M.P.H., Arthritis Foundation, Atlanta, GA; Daniel Clauw, M. D., University of Michigan, Ann Arbor, MI; a Leslie Crofford, M. D., University of Kentucky College of Medicine, Lexington, KY; a Tamara Liller, Národní fibromyalgie Partnership, Linden, VA.

Posláním National Institute of Arthritis and pohybového aparátu a kožních nemocí (NIAMS), která je součástí amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních Services’ernment (theernment), je podpořit výzkum příčin, léčby a prevence artritidy a pohybového aparátu a kožní onemocnění; výcvik základních a klinických vědců uskutečnit tento výzkum; a šíření informací o pokrok ve výzkumu v těchto nemocí. NIAMS informace Clearinghouse je veřejná služba sponzorované NIAMS, který poskytuje informace zdraví a informační zdroje. Doplňující informace lze nalézt na internetových stránkách atniams.theernment NIAMS.

Tato publikace obsahuje informace o léky používané k léčbě zdravotního stavu se zde hovoří. Když byla tato publikace vyvinut, která je součástí jsme (přesné) informace nejvíce up-to-data k dispozici. Občas se objeví nové informace o léku se uvolní.

Info- (463-6332);

Drogy @ ataccessdata./scripts/cder/drugsat. Drogy @ je prohledávat katalog produktů schválenou organizací drog.

/ NCHS

1 AMS kruh; Bethesda, MD 20892-3675; Telefon: 301-495-4484; 877-22-NIAMS (877-226-4267); TTY: 301-565-2966; Fax: 301-718-6366; E-mail: .theernment; niams.theernment

14-5326