Definice pojmů, antimikrobiální (léčivo) odpor

mikrobi

Antimikrobiální (Drug) Resistance

Mikrobi jsou živé organismy, které množí často a rychle se šíří. Patří mezi ně bakterie (např, Staphylococcus aureus, která způsobuje některé Staph infekce), viry (např, chřipka, což způsobí, že chřipka), plísně (například Candida albicans, která způsobuje některé kvasinkových infekcí), a paraziti (např, Plasmodium falciparum, který způsobuje malárii). Některé mikroorganismy způsobují onemocnění a jiní existují v těle, aniž by došlo k poškození, a může být ve skutečnosti prospěšné.

Mikrobi se neustále vyvíjejí, které jim umožní účinně adaptovat na nové prostředí. Antimikrobiální rezistence je schopnost mikroorganismů růst v přítomnosti chemického (léčivo), která by za normálních okolností je zabít nebo omezovat jejich růst.

Příklady antimikrobiálních (Drug Resistance)

Antimikrobiální rezistence ztěžuje odstranění infekce z těla jako existující léky stávají méně efektivní. Výsledkem je, že některé infekční choroby jsou nyní obtížně léčitelné, než tomu bylo jen před několika desítkami let. Jako další mikroorganismy stávají rezistentní vůči antimikrobiálním látkám, ochranný hodnota těchto léků se sníží. Nadužívání a zneužívání antimikrobiálních léků patří mezi faktory, které přispěly k rozvoji mikrobů rezistentních.

Zobrazit ilustraci: Co je léková rezistence?