botulotoxin (Botox)

Injekce botulotoxinu, obyčejně známý jako Botox, se stala velmi populární pro redukci vrásek a omlazení stárnoucí tvář. Tyto účinky jsou pouze dočasné, ale injekce může být provedeno rychle, nevyžadují žádné využití času, a nejsou tak složité, jak mnoho jiných kosmetických procedur na obličej.

Botulotoxin je produkován Clostridium botulinum. Je-li malé množství Botox injekčně do svalu, blokuje nervové signály, které říkají vaše svaly ke kontraktu. Výsledkem je, že se dočasně oslabuje nebo paralyzuje obličejové svaly a vyhlazuje nebo eliminuje vrásky v kůži po dobu několika měsíců.

Získání injekce botoxu trvá jen několik minut.

Po dobu prvních 2 až 3 hodiny po ošetření, to brát s nadhledem a ne třít ošetřené plochy. Za to, že se můžete vrátit ke svým pravidelným aktivitám.

To může trvat tři až čtyři dny předtím, než si všimnete efekt z Botox. Plný účinek může trvat až 1 týdne. Výsledky mohou trvat od 3 do 4 měsíců, v průměru, ale někdy až 6 měsíců. Za to, že začnete vidět vrásky vrátí.

Botulotoxin byl schválen US Food and Drug Administration (FDA) pro léčbu zamračení linky u dospělých mladších 65 let injekcí botoxu jsou také často používané ke snížení další vrásky na obličeji a krku, jako vrána k nohám, obočí brázdy, a čelo linky.

Botulotoxin je také schválen FDA k léčbě široké spektrum problémů, jako je například chronické migrény, poruchy oční svalů a svalová ztuhlost.

Do 72 hodin po ošetření, injekce botoxu částečně nebo zcela vyhladí vrásky pro většinu lidí. Ale výsledky jsou dočasné, obvykle trvá jen 3 až 4 měsíce. Budete muset vrátit na injekci každé 3 až 4 měsíce, aby efekt. Dávka Botox je obvykle stejné pokaždé dostanete injekci.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky jsou

Mezi další nežádoucí účinky patří chřipku-jako symptomy, nevolnost, dočasnou bolest obličeje, zarudnutí v místě vpichu, snížená blikat a slabost ve svalech obličeje. V extrémních případech to svalová slabost může omezit své výrazy obličeje. Ve vzácných případech se bolest může vyvinout na bělmo ve spodní části oka (vředů na rohovce).

Velmi vážné problémy se může stát v případě, že botulotoxin se šíří z místa, kde byl aplikován. Mohlo by dojít k nebezpečné polykání a dýchací problémy. Tyto problémy se může stát hodiny týdny po očkování a může způsobit smrt. Riziko je nejvyšší u dětí, kteří jsou léčeni na svalové křeče u krku. Ale dospělí, kteří již mají s polykáním nebo dýcháním problémy jsou také v ohrožení pro problémy z injekce Botox.

Rizika opakované Botox injekce nejsou známy.

Botox injekce jsou pohodlnější a méně bolestivé než na jiných postupech při snižování vrásek a aby vaše tvář vypadat mladší (chemický peeling, dermabraze, laserový resurfacing, face-lift). Mějte na paměti, že účinek injekce může trvat jen několik měsíců. Chcete-li zachovat efekt, budete muset dostat injekci několikrát do roka. Jediná injekce se může zdát, levné, ale náklady na opakované injekce může rychle sčítají.

Vyplňte formulář s informacemi o zvláštní zacházení (PDF), který vám pomůže pochopit tuto léčbu.

Anne C. Poinier, MD – Vnitřní Medicin; Keith A. Denkler, MD – Plastická chirurgie

12.03.2014