bergamot: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

Aceite de Bergamota, bergamot, bergamot, Bergamota, Bergamotier, Bergamoto, Bergamotte, Bergamotto Bigarade Orange, Citrus bergamia, Citrus aurantium var. bergamia, Huile de Bergamote, Oleum Bergamotte.

Bergamot je rostlina, která produkuje typ citrusových plodů. Olej převzaty z kůry plodů se používá k výrobě léku; Někteří lidé léčit stav kůže zvané lupénka použitím bergamot oleje přímo na kůži a pak svítí dlouho ultrafialové (UV) záření na postiženou oblast. Bergamot olej je také aplikován na kůži (zevně) pro nádor způsobené houbové infekce (mycosis fungoides), a pro případ ztráty pigmentu (vitiligo). To je také použit jako insekticid chránit tělo proti vši a jinými škůdci, Bergamot olej je někdy inhalační (použitý jako aromaterapie) pro snížení úzkosti během ozařování; V potravinách, bergamot olej je široce používán jako agent příchuti citrus, obzvláště v želatiny a pudinků; Ve zpracovatelském průmyslu, bergamotový olej se používá v parfémech, krémy, pleťové vody, mýdla, a opalovací oleje.

Bergamot olej má několik aktivních chemikálií. Tyto chemikálie mohou učinit kůže citlivá na sluneční světlo.

Možná Neefektivní fo; Duševní bdělost. Použití bergamot olej aromaterapie Nezdá se, že zlepšení duševní čilost. Ve skutečnosti, mohlo by to snížit duševní čilost v vřesový dospělých díky své relaxační účinky; Nedostatečná Evidence fo; Úzkost v průběhu ozařování. Rozvoj důkazy naznačují, že vdechování bergamot olej aromaterapie nepomůže snížit úzkost u lidí léčených radiační; Psoriáza, pokud je použit spolu s UV světlem. Brzy výzkum naznačuje, že použití bergamot olej na kůži, spolu s UV světla není účinnější než samotný pro snížení psoriázu s plaky UV záření; Léčení nádoru pod kůži kvůli houbové infekce (mykóza fungoides), při použití spolu s ultrafialovou (UV) světlo; Chrání tělo proti vši a jinými škůdci; Ztráta pigmentu barvy na kůži (vitiligo); Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost bergamotového oleje pro tyto účely.

Bergamot olej je pravděpodobné, že SAFE pro většinu lidí v malých množstvích obsažených v potravě. Pravděpodobně se jedná UNSAFE při použití na kůži (topicky), protože to může kůže citlivá na sluneční záření a náchylnější k rakovině kůže. Lidé, kteří pracují s bergamotu se může vyvinout kožní problémy, včetně puchýřky, strupy, pigmentové skvrny, vyrážky, citlivost na slunce, a rakovinné změny; Zvláštní opatření a upozornění: Děti: Bergamot olej je možná UNSAFE u dětí, pokud jsou užívány ústy ve velkých množstvích. Tam byly závažné nežádoucí účinky, včetně křeče a smrt, u dětí, které užívaly velké množství bergamotového oleje; Těhotenství a kojení -feeding: Nepoužívejte bergamot olej na kůži, pokud jste těhotná nebo kojíte -feeding. To je možná nebezpečné; Diabetes: Bergamot by mohl snížit hladinu cukru v krvi. To by mohlo mít vliv na kontrolu krevního cukru u lidí s cukrovkou a způsobují hladiny cukru v krvi jít na nízké úrovni. Sledovat hladinu cukru v krvi úzce; Chirurgie: Bergamot by mohl snížit hladinu cukru v krvi. Existují určité obavy, že by to mohlo narušit kontrolu hladiny cukru v krvi během chirurgického zákroku. Přestat používat bergamot nejméně 2 týdny před plánovaným operaci.

Některé léky mohou zvyšovat citlivost vůči slunečnímu záření. Místní použití bergamotu ropy by mohla také zvýšit citlivost vůči slunečnímu záření. Použití bergamot oleje lokálně spolu s léky, které zvyšují citlivost vůči slunečnímu záření by mohlo zvýšit šance na spálení od slunce, puchýře nebo vyrážky na oblastech kůže vystavených slunečnímu záření. Ujistěte se, že nosit opalovací krém a ochranný oděv, když tráví čas na slunci; Některé léky, které způsobují fotosenzitivitu patří amitriptylin (Elavil) Ciprofloxacin (Cipro), norfloxacin (Noroxin), lomefloxacin (Maxaquin), ofloxacin (přípravkem FLOXIN), levofloxacin (Levaquin), sparfloxacin (Zagam), gatifloxacin (Tequin), moxifloxacin (Avelox) , trimethoprim / sulfamethoxazol (Septra), tetracyklin, methoxsalen (8-methoxypsoralen, 8-MOP, Oxsoralen), a trioxsalen (Trisoralen).

Příslušná dávka bergamotového oleje závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotnictví a dalších podmínek. V této době není k dispozici dostatek vědeckých informací pro určení vhodného rozsahu dávek pro bergamot oleje. Mějte na paměti, že přírodní produkty nejsou vždy nezbytně bezpečné a dávky mohou být důležité. Ujistěte se, že řídit příslušnými pokyny na štítku výrobku a před použitím poraďte se se svým lékárníkem nebo lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Reference

Aragona, G. a CUZZOCREA, G. [Přítomnost kombinované formy vitaminu C v bergamot ovoce.]. Boll.Soc.Ital.Biol.Sper. 195; 27 (10/09/11): 1434-1436.

Autier, P., Dore, J. F., Schifflers, E., Cesarini, J. P., Bollaerts, A., Koelmel, K. F., Gefeller, O., Liabeuf, A., Lejeune, F., Lienard, D., a. Melanom a používání opalovacích krémů: an case-control studie EORTC v Německu, Belgii a Francii. EORTC Melanom Cooperative Group. Int.J.Cancer 6-9-199; 61 (6): 749-755.

Averbeck, D., Averbeck, S., Dubertret, L. Young, A. R. a Morliere, P. Genotoxicita bergapten a bergamotu oleje v Saccharomyces cerevisiae. J.Photochem.Photobiol.B 199; 7 (2-4): 209-229.

Bagetta, G., Morrone, LA, Rombola, L., Amantea, D., Russo, R., Berliocchi, L., Sakurada, S., Sakurada, T., Rotiroti, D., a Corasaniti, MT Neuropharmacology of esenciální olej z bergamotu. Fitoterapia 201; 81 (6): 453-461.

Bailey, D. G., Malcolm, J., Arnold, O. a Spence, J. D. grapefruitový džus-lékové interakce. 1998. Br.J.Clin.Pharmacol. 200; 58 (7): S831-S840.

Berliocchi, L., Ciociaro, A., Russo, R., Cassiano, MG, Blandini, F., Rotiroti, D., Morrone, LA, a Corasaniti, MT Toxický profil Éterický olej z bergamotu na přežití a proliferaci SH- SY5Y neuroblastomové buňky. Food Chem.Toxicol. 201; 49 (11): 2780-2792.

Bode, C. W., Zager, A., a Hansel, W. FOTODYNAMICKÁ a foto-síťovací potenciál bergamottin. Pharmazie 200; 60 (1): 78-79.

Bogoslovsky, A. I. Vliv akustických a čichových podnětů upon optického chronaxie. Bulletin de Biologie et de Medicine expérimentale de l’U.R.S.S 193; 8: 387-389.

Borgatti, M., Mancini, I., Bianchi, N., Guerrini, A., Lampronti, I., Rossi, D., Sacchetti, G., a Gambari R. Bergamot (Citrus bergamia Risso) výtažky z ovoce a identifikovat komponenty měnit expresi interleukinu 8 genu u cystické fibrózy bronchiálních epiteliálních buněčných linií. BMC.Biochem. 201; 12:15.

Buiarelli, F., Cartoni, G., Coccioli, F., Jasionowska, R., a Mazzarino, M. Analýza Limette a bergamotu destilované silice pomocí HPLC. Ann.Chim. 200; 92 (4): 363-372.

Buyukbalci, A. a El, S. N. Stanovení antidiabetických účinků in vitro, antioxidační účinky a fenol obsahu některých bylinných čajů. Rostlin Foods Hum.Nutr. 200; 63 (1): 27-33.

Chang, Y. S. [Účinky aroma masáž rukou na bolest, státní úzkosti a deprese u pacientů s nádorovým onemocněním hospice terminálu]. Taehan Kanho.Hakhoe.Chi 200; 38 (4): 493-502.

Cocks, H. a Wilson, D. Nebezpečí příjmu psoralenů a následné vystavení UV záření produkují značné popáleniny. Burns 199; 24 (1): 82.

Corasaniti, MT, Maiuolo, J., Maida, S., Fratto, V., Navarra, M., Russo, R., Amantea, D., Morrone, LA, a Bagetta, G. buněčné signalizaci cesty v mechanismech neuroprotekce poskytovaná bergamot silice proti buněčné smrti indukované NMDA in vitro. Br.J.Pharmacol. 200; 151 (4): 518-529.

Cottrell, S., Oliver, K., Lake, B. G., a Powell, J. C. kmen specifické pro zvýšení nebo inhibice kumarinu hepatotoxicity u myší po předchozí léčbě dvou různých jaterních enzymů indukujících činidel. Fundam.Appl.Toxicol. 199; 34 (1): 47-55.

Crawford, G. H., Katz, K. A., Ellis, E., a James W. D. Využití aromaterapie produktů a zvýšeným rizikem ruky dermatitidy u masérů. Arch.Dermatol 200; 140 (8): 991-996.

De Pinho, P. G., Falque, E., Castro, M., Oliveira e Silva, Machado, B., a Ferreira, A. C. Další pohledy do květinového charakteru Touriga Nacional vín. J. Food Sci. 200; 72 (6): S396-S401.

Dijoux, N., Guingand, Y., Bourgeois, C., Durand, S., Fromageot, C., Combe, C., a fretka, PJ Posouzení fototoxické nebezpečí některých esenciálních olejů pomocí modifikované 3T3 vychytávání neutrálního červeného testu , Toxicol.In Vitro 200; 20 (4): 480-489.

Dubertret, L., Serraf-Tircazes, D., Jeanmougin, M., Morliere, P., Averbeck, D., a Young, vlastnosti A. R. Fototoxické parfémů, které obsahují bergamot olej na lidskou kůži: fotoprotektivního vlivu UVA a UVB ochranu proti slunečnímu záření. J.Photochem.Photobiol.B 199; 7 (2-4): 251-259.

Dugo, P., Mondello, L., Dugo, L., Stancanelli, R., a Dugo, G. LC-MS pro identifikaci kyslíku heterocyklických sloučenin v citrusových esenciálních olejů. J.Pharm.Biomed.Anal. 200; 24 (1): 147-154.

Dugo, P., Presti, M. L., Ohman, M., Fazio, A., Dugo, G., a Mondello, L. Stanovení flavonoidů v citrusových šťáv pomocí mikro-HPLC-ESI / MS. J.Sep.Sci. 200; 28 (11): 1149-1156.

Earl Grey, v přebytku. Harv.Health Lett. 200; 27 (9): 7.

Finsterer, J. Earl Grey čaj intoxikace. Lancet 4-27-200; 359 (9316): 1484.

Fisher, K. a Phillips, C. In vitro inhibice vankomycin citlivý a vankomycin rezistentní Enterococcus faecium a E. faecalis v přítomnosti citrusových esenciálních olejů. Br J Biomed.Sci. 200; 66 (4): 180-185.

Fisher, K., Rowe, C., a Phillips, C. A. Přežití tří kmenů Arcobacter butzleri v přítomnosti citron, pomeranč a bergamotu éterických olejů a jejich složek v in vitro a na potraviny. Lett.Appl.Microbiol. 200; 44 (5): 495-499.

Frain-Bell, W. a Zaynoun, S. Olej bergamot photopatch testu. Kontaktní dermatitida 197; 1 (4): 245.

Gattuso, G., Caristi, C., Gargiulli, C., Bellocco, E., Toscano, G., a Leuzzi, U. flavonoid glykosidy v bergamotu džusu (Citrus bergamia Risso). J.Agric.Food Chem. 5-31-200; 54 (11): 3929-3935.

Girard, J., Unkovic, J., Delahayes, J., a Lafille, C. [Fototoxicita bergamotu oleje. Porovnání mezi lidmi a morčat]. Dermatologica 197; 158 (4): 229-243.

Gould, A. a Martin, G. N. Dobrý zápach dýchat? Účinek příjemného okolního pachu na lidské vizuální bdělosti. Applied Cognitive Psychology 200; 15 (2): 225-232.

Gruson, L. M. a Chang, M. W. Berloque dermatitida napodobováním zneužívání dětí. Arch.Pediatr.Adolesc.Med. 200; 156 (11): 1091-1093.

Guerrini, A., Lampronti, I., Bianchi, N., Zuccato, C., Breveglieri, G., Salvatori, F., Mancini, I., Rossi, D., Potenza, R., Chiavilli, F., Sacchetti, G., Gambari, R., a Borgatti, M. Bergamot (Citrus bergamia Risso), výtažky z ovoce jako gama-globinu genové exprese induktory: phytochemical a funkčních hledisek. J Agric.Food Chem. 5-27-200; 57 (10): 4103 až 4111.

Guth, S., Habermeyer, M., Schrenk, D., a Eisenbrand, G. Aktualizace toxikologického posouzení furanokumarin v potravinách (Aktualizace prohlášení o SKLM 23/24 září 2004) – stanovisko komise Senátu pro bezpečnost potravin (SKLM) německé Research Foundation (DFG). Mol.Nutr.Food Res 201; 55 (5): 807-810.

Hansen, T. M. a Hansen, B. Vliv aromaterapie o zdravotních potíží. Randomizovaná, kontrolovaná studie. International Journal of esenciálního oleje Therapeutics 200; 1 (2): 67 až 71.

Hongratanaworakit, T. Aroma-terapeutické účinky masáže mísí silice na lidech. Nat.Prodmun. 201; 6 (8): 1199-1204.

Hotta, M., Nakata, R., Katsukawa, M., Hori, K., Takahashi, S., a Inoue, H. karvakrol, komponenta tymiánu oleje, aktivuje PPARalfa a gama a potlačuje exprese COX-2. J Lipid Res 201; 51 (1): 132 – 139.

Hur, M. H., Kim, C., Kim, C. H., Ahn, H. C., a Ahn, H. Y. [Účinky inhalací silic na tělesnou hmotnost, rychlost a účinnost potraviny leptinu rostoucích SD potkanů]. Taehan Kanho.Hakhoe.Chi 200; 36 (2): 236-243.

Hwang, J. H. [Účinky této metody inhalační použití éterických olejů na krevní tlak a reakce na stres klientů s esenciální hypertenzí]. Taehan Kanho.Hakhoe.Chi 200; 36 (7): 1123-1134.

Kaddu, S., Kerl, H., a Wolf, P. náhodného bulózní fototoxické reakce na bergamot aromaterapie oleje. J.Am.Acad.Dermatol. 200; 45 (3): 458-461.

Kawaii, S., Tomono, Y., Katase, E., Ogawa, K., a Yano, M. HL-60 rozlišování aktivita flavonoidů a obsah snadno extrahovatelné frakce připravené z citrusových šťáv. J Agric.Food Chem. 199; 47 (1): 128-135.

Kawaii, S., Tomono, Y., Katase, E., Ogawa, K., a Yano, M. Izolace furokumarinů z bergamotu ovoce jako jsou HL-60 sloučenin indukující diferenciaci. J.Agric.Food Chem. 199; 47 (10): 4073-4078.

Kejlova, K., Jírová, D., Bendova, H., Kandarova, H., Weidenhoffer, Z., Kolářová, H., a Liebsch, M. Fototoxicita bergamotu olej hodnocena pomocí technik in vitro v kombinaci s lidskými náplasti testy , Toxicol.In Vitro 200; 21 (7): 1298-1303.

Kiani, J. a Imam, S. Z. Medicinal význam grapefruitového džusu a jeho interakcí s různými léky. Nutr.J. 200; 06:33.

Kimura, M., Mori, T., Suzuki, H., Endo, S., a Kawano, K. EEG Změny Zápach účinky po stresu z dlouhé monotónní práce. Journal of International Society of Life informační vědy 200; 19 (2): 271-274.

Kinley, J. S., Moan, J., Dall’Aqua, F., a Young, A. R. Kvantitativní posouzení epidermální melanogeneze v C3H / TIF hr / hod myší léčených lokálními furokumarinů a UVA zářením. J.Invest Dermatol. 199; 103 (1): 97-103.

Knott, E. a Hofmann, H. [Čistě přírodní: fototoxické dermatitis]. MMW.Fortschr.Med 2-8-200; 149 (6): 36.

Kravkov, S. V. Kritická frekvence blikání a nepřímých stimulů. Comptes Rendus de l’Académie des Sciences de l’URSS 193; 22: 64-66.

Kravkov, S. W. Světelný efekt záření v závislosti na jeho vizuální, sluchové a čichové podněty příslušenství. [Němec]. Der Lichtirradiationseffekt im Auge v vlečnou sítí Abhangigkeit von den Gesichts-, Gehors- und Geruchsnebenreizen. Graefes Archiv fur Ophthalmolgie 193; 129: 440-451.

La Pera, L., Saitta, M., Di Bella, G., a Dugo, G. Simultánní stanovení Cd (II), Cu (II), Pb (II), a Zn (II) v citrusových esenciálních olejů derivát potenciometrická stripping analýza. J.Agric.Food Chem. 2-26-200; 51 (5): 1125-1129.

Lake, B. G. a Grasso, P. Srovnání hepatotoxicity kumarinu na potkanech, myši a křečka syrského: Studie odpovědi na dávku a čas. Fundam.Appl.Toxicol. 199; 34 (1): 105-117.

Luchini, AC, Rodrigues-Orsi, P., Cestari, SH, Seito, LN, Witaicenis, A., Pellizzon, CH, a Di Stasi, LC střevní protizánětlivá aktivita kumarinu a 4-hydroxykumarinu v modelu trinitrobenzenesulphonic kyseliny krysa kolitida. Biol.Pharm.Bull. 200; 31 (7): 1343-1350.

Maibach, H. I. a Marzulli, F. N. Photoirritation (fototoxicita) z aktuálních agentů. Dermatol.Clin. 198; 4 (2): 217-222.

Makki, S., Treffel, P., Humbert, P., a Agache, P. Vysoce účinná kapalinová chromatografie Stanovení citropten a bergapten v sací tekutině puchýřů po aplikaci přípravku solární u lidí. J Chromatogr. 2-15-199; 563 (2): 407-413.

Mandalari, G., Bennett, RN, Bisignano, G., Saija, A., Dugo, G., Lo Curto, RB, Faulds, CB, a Waldron, KW Charakterizace flavonoidů a pektinů z bergamotu (Citrus bergamia Risso) kůra , hlavní vedlejší produkt esenciální těžby ropy. J.Agric.Food Chem. 1-11-200; 54 (1): 197-203.

Mandalari, G., Bennett, R. N., Kirby, A. R., Lo Curto, R. B., Bisignano, G., Waldron, K. W., a Faulds, C. B. Enzymatická hydrolýza flavonoidů a pektinové oligosacharidů z bergamotu (Citrus bergamia Risso) kůra. J.Agric.Food Chem. 10-18-200; 54 (21): 8307 až 8.313.

Mandalari, G., Nueno, Palop C., Tuohy, K., Gibson, GR, Bennett, RN, Waldron, KW, Bisignano, G., Narbad, A., a Faulds, CB In vitro hodnocení aktivity prebiotické pektinová extrakt oligosacharid bohaté enzymaticky odvozen z bergamotu kůry. Appl.Microbiol.Biotechnol. 200; 73 (5): 1173-1179.

Meyer, J. [nehod způsobených opalovací kosmetiky na bázi bergamotového oleje]. Bull.Soc.Fr.Dermatol.Syphiligr. 197; 77 (6): 881-884.

Mollace, V., Ragusa, S., Sacco, I., Muscoli, C., Sculco, F., Visalli, V., Palma, E., Muscoli, S., Mondello, L., Dugo, P., Rotiroti, D., a Romeo, F. ochranný účinek extraktu bergamot oleje na lecitin-like oxyLDL receptoru-1 expresi v balónu tvorbě neointimy zranění související. J.Cardiovasc.Pharmacol.Ther. 200; 13 (2): 120-129.

Mollace, V., Sacco, I., Janda, E., Malara, C., Ventrice, D., Colica, C., Visalli, V., Muscoli, S., Ragusa, S., Muscoli, C., Rotiroti, D., a Romeo, F. Hypolipemic a hypoglykemická aktivita bergamotu polyfenolů: ze zvířecích modelů na klinických studiích. Fitoterapia 201; 82 (3): 309-316.

Morliere, P., Huppe, G., Averbeck, D. Young, A. R., Santus, R., a Dubertret, L. in vitro fotostabilitu a fotosenzitizačními vlastností bergamotového oleje. Účinky cinnamát ochranu proti slunečnímu záření. J.Photochem.Photobiol.B 199; 7 (2-4): 199-208.

Placzek, M., Frömel, W., Eberlein, B., Gilbertz, K. P., a Przybilla, B. Hodnocení fototoxického vlastností vůní. Acta Derm.Venereol. 200; 87 (4): 312-316.

Cena, RJ, Mistry, H., Wield, PT, Renwick, AB, Beamand, JA, a jezera, BG Porovnání toxicity allylalkoholu, kumarinu a menadionu v precizně řezaného krysa, morče, opice cynomolgus a lidského jaterní plátky. Arch.Toxicol. 199; 71 (1-2): 107-111.

Ramful, D., Bahorun, T., Bourdon, E., Tarnus, E., a Aruoma, O. I. Bioaktivní fenolické látky a antioxidační sklon flavedo extraktů z Mauricia citrusových plodů: potenciální profylaktické přísady pro uplatnění funkčních potravin. Toxicology 11-28-201; 278 (1): 75-87.

Ratanasavanh, D., Lamiable, D., Biour, M., Guedes, Y., Gersberg, M., Leutenegger, E., a Riche, C. Metabolismus a toxicita kumarin na kultivovaných lidských, krysích, myších a králičích hepatocytů , Fundam.Clin.Pharmacol. 199; 10 (6): 504-510.

Romano, L., Battaglia, F., Masucci, L., Sanguinetti, M., Posteraro, B., Plotti, G., Zanetti, S., a Fadda, G. In vitro aktivita bergamotu přirozené podstaty a furocoumarin- svobodné a destilovaných výluhů, a jejich sdružení s kyselinou boritou, proti klinických izolátů kvasinek. J.Antimicrob.Chemother. 200; 55 (1): 110-114.

Rombola, L., Corasaniti, MT, Rotiroti, D., Tassorelli, C., Sakurada, S., Bagetta, G., a Morrone, LA Účinky systémovém podání silice bergamot (BEO) na hrubé chování a EEG výkonová spektra zaznamenaný z hipokampu potkanů ​​a mozkové kůry. Funct.Neurol. 200; 24 (2): 107-112.

Saitta, M., Di Bella, G., Salvo, F. Aj, Curto S., a Dugo, G. Organochlorové rezidua pesticidů v italských citrusových esenciálních olejů, 1991-1996. J.Agric.Food Chem. 200; 48 (3): 797-801.

Sakurada, T., Mizoguči, H., Kuwahata, H., Katsuyama, S., Komatsu, T., Morrone, LA, Corasaniti, MT, Bagetta, G., a Sakurada, S. intraplantární injekce Éterický olej z bergamotu vyvolává periferní antinociception zprostředkované opioidním mechanismem. Pharmacol.Biochem.Behav. 201; 97 (3): 436-443.

Sanguinetti, M., Posteraro, B., Romano, L., Battaglia, F., Lopizzo, T. De Carolis, E., a Fadda, G. In vitro aktivita Citrus bergamia (bergamot) ropy proti klinických izolátů dermatofyty. J.Antimicrob.Chemother. 200; 59 (2): 305-308.

Schach, H. [experimentální studium dásní obvaz s bergamotového oleje.]. Stoma (Heidelb.) 196.; 18: 46 až 52.

Schach, H. [Zjednodušený způsob přípravy oxid zinečnatý bergamotu olej dásní oblékání]. Zahnarztl.Welt.Zahnarztl.Rundsch.ZWR.Zahnarztl.Reform. 7-25-196; 69 (14): 482-483.

Schach, H. [Oxid zinečnatý a bergamotu olej z dásní oblékání a zdůvodnění jeho přípravy]. Zahnarztl.Prax. 6-1-196; 20 (11): 122-123.

Seo, J. Y. [Účinky aromaterapie o stresu a stresových reakcí u dospívajících]. J korejské Acad.Nurs. 200; 39 (3): 357-365.

Setzer, W. N. Vonné silice a anxiolytikum aromaterapie. Nat.Prodmun. 200; 4 (9): 1305-1316.

Shao, L. X. [Účinky extraktu z bergamotu a boxthorn na zpoždění stárnutí růstu vlasů u myší kůži a]. Zhongguo Zhong.Yao Za Zhi. 200; 28 (8): 766-769.

Stafford, L. D., Salehi, S., a Waller, B. M. Pachy cue paměti pro zápach spojený slov. Chemosensory Perception 200; 2 (2): 59-69.

Statti, G. A., Conforti, F., Sacchetti, G., Muzzoli, M., Agrimonti, C., a Menichini, F. chemické a biologické rozmanitosti bergamotu (Citrus bergamia) ve vztahu k faktorům prostředí. Fitoterapia 200; 75 (2): 212-216.

Sugawara, Y., Hino, Y., Kawasaki, M., Hara, C., Tamura, K., Sugimoto, N., Yamanishi, Y., Miyauchi, M., Masujima, T., a Aoki, T. změna vnímané vůně éterických olejů ve vztahu k typové práce: jednoduchý screeningový test účinnosti aroma. Chem Senses 199; 24 (4): 415-421.

Treffel, P., Makki, S., Faivre, B., Humbert, P., Blanc, D., a Agache, P. Citropten a bergapten koncentrace sací tekutině puchýřů po aplikaci přípravku solární u člověka. Kůže Pharmacol. 199; 4 (2): 100-108.

Trombetta, D., Cimino, F., Cristani, M., Mandalari, G., Saija, A., Ginestra, G., Speciální, A., Chirafisi, J., Bisignano, G., Waldron, K., Narbad, A., a Faulds, CB In vitro ochranné účinky dvou extraktů z kůry bergamotu na lidských endoteliálních buňkách vystavených tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-alfa). J Agric.Food Chem. 7-28-201; 58 (14): 8430-8436.

Uehara, T., Kiyosawa, N., Shimizu, T., Omura, K., Hirode, M., Imazawa, T., Mizukawa, Y., Ono, A., Miyagishima, T., Nagao, T., a Urushidani, T. druhově specifické rozdíly v kumarinu indukované hepatotoxicity jako příklad toxikogenomiky přístupu založeného na posouzení rizika toxicity pro člověka s. Hum.Exp.Toxicol. 200; 27 (1): 23-35.

Urbach, F., Forbes, P. D., Davies, R. E. a Berger, D. kožní fotobiologie: minulost, přítomnost a budoucnost. J.Invest Dermatol. 197; 67 (1): 209-224.

Valkova, S. UVB Fototerapeutická způsoby. Srovnání dvou způsobů léčby chronické ložiskové psoriázy. Acta Dermatovenerol.Alp Panonica.Adriat. 200; 16 (1): 26-30.

Walsh, D. Použití aromaterapie při řízení psoriázy. Nurs.Stand. 12-18-199; 11 (13-15): 53-56.

Wang, L. H. a Tso, M. Stanovení 5-methoxypsoralen v lidském séru. J.Pharm.Biomed.Anal. 10-15-200; 30 (3): 593-600.

Wang, L., Sterling, B., a Don, P. Berloque dermatitida vyvolaná “Florida voda”. Cutis 200; 70 (1): 29-30.

Wang, Z., Ling, B., Zhang, R., a Liu, Y. Dokovací a studie molekulární dynamiky na inhibiční aktivitu kumarinů na aldoso-reduktasy. J.Phys.Chem.B 8-14-200; 112 (32): 10033 do 10040.

Weisenseel, P. a Woitalla, S. [Toxic hořčice omítka dematitis a fototoxické dematitis po aplikaci bergamotového oleje]. MMW.Fortschr.Med. 12-15-200; 147 (51 až 52): 53, 55.

Yasui, Y. a Hirone, T. Akční spektrum pro bergamot oleje fototoxicity měřená počítání opálení buněk. J.Dermatol. 199; 21 (5): 319-322.

Young, AR, Walker, SL, Kinley, JS, Plastow, SR, Averbeck, D., Morliere, P. a Dubertret, L. Phototumorigenesis studie 5-methoxypsoralen v bergamotového oleje: vyhodnocení a modifikaci rizika humánních v albín myšího modelu kůže. J.Photochem.Photobiol.B 199; 7 (2-4): 231-250.

Zacher, K. D. a Ippen, H. [kontaktní dermatitida způsobená bergamotového oleje]. Derm.Beruf.Umwelt. 198; 32 (3): 95-97.

Zaynoun, S. T., Johnson, B. E., a Frain-Bell, studium W. A olejem bergamotu a jeho význam jako fototoxickou činidlo. I. Charakteristika a kvantifikace fotoaktivní složky. Br.J.Dermatol. 197; 96 (5): 475-482.

Zaynoun, S. T., Johnson, B. E., a Frain-Bell, studium W. A olejem bergamotu a jeho význam jako fototoxickou činidlo. II. Faktory, které mají vliv na fototoxického reakci způsobenou bergamot ropy a psoralen derivátů. Kontaktní dermatitida 197; 3 (5): 225-239.

Zhou, S. F. drogy se chovají jako substráty, inhibitory a induktory lidského cytochromu P450 3A4. Curr.Drug Metab 200; 9 (4): 310-322.

Bailey DG, Dresser GK, Bend JR. Bergamottin, limetkové šťávy a červené víno jako inhibitory 3A4 aktivity P450: Srovnání s grapefruitového džusu. Clin Pharmacol Ther 200; 73: 529-37.

Elektronická Code of Federal Regulations. Hlava 21. Část 182 – Látky obecně považované za bezpečné. K dispozici na adrese: http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = div5 & view = text-node = 21: 3.0.1.1.13 & ID NO = 21

Graham PH, Browne L, Cox H, Graham J. Vdechování aromaterapie v průběhu radioterapie: výsledky dvojitě zaslepené randomizované placebem kontrolované studii. J Clin Oncol 200; 21: 2372-6.

Naganuma M, S Hirose, Nakayama Y, et al. Studium fototoxicity citrónové silice. Arch Dermatol Res 198; 278: 31-6 ..

Wiebe E. randomizované studii s aromaterapie ke zmírnění úzkosti před potratem. Eff Clin Pract 200; 3 (4): 166-9.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ?? Terapeutická Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese